تبلیغات
رستاخیز بازی ها - اهداف غرب از ساخت فیلمهای آخرالزمانی
تاریخ : دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 | 05:19 بعد از ظهر | نویسنده : یگان سابری اباعبدالله
اندیشمندان و متخصصان فیلم و رسانه اعتقاد دارند فیلمهای آخرالزمانی ساخته شده در غرب بر مبنای واقعیات نیستند و بر اساس افسانه‌های غیر واقعی و دروغین ساخته شده‌اند.تالیافرو: اهداف غرب از ساخت فیلمهای آخرالزمانی/ فیلمهای غربی از حقایق دور هستند

دکتر چارلز تالیافرو استاد کالج سنت اولاف مینه‌سوتای آمریکا و فیلسوف دین معاصر در مورد تعریف فیلم دینی به خبرنگار مهر گفت: در مورد تعریف فیلم دینی اشتراک نظر یکسانی وجود ندارد، به عبارت دیگر نمی توان تعریف مشخصی از فیلم دینی ارائه کرد.

وی افزود: اما در کل عبارت "فیلم دینی" به اثری اشاره دارد که تلاش دارد به شیوه های مختلف در مورد دین سخن بگوید. حتی این گونه فیلمها تا حدودی با دین همراهی می‌کنند و در تأیید ادیان هستند.
 
استاد پیشین دانشگاه آکسفورد تأکید کرد: شاید بر این اساس بتوان سه طبقه‌بندی را لحاظ کرد. دسته اول فیلمهایی هستند که بتوان آنها را از منظرهای دینی نگریست. بر این اساس شاید تمام فیلمها را بتوان در این طبقه گنجاند، چرا که می‌توان همه فیلمها را بر اساس دین مورد ارزیابی قرار داد.
 
کلارک: مصادیق فیلمهای آخرالزمانی/ همه فیلمهای آخرالزمانی دینی نیستند

دکتر لنس کلارک رئیس دانشکده رسانه‌های دیجیتال و استاد ارتباطات و رسانه‌های دیجیتال و فیلم دانشگاه هانتینگتون آمریکا نیز در این خصوص معتقد است: اصطلاح فیلم دینی به مصادیق زیادی اشاره دارد. فیلم دینی در تمام فرهنگها و ادیان ساخته می‌شود، برای نمونه در ادیانی چون مسیحیت و اسلام شاهد فیلمهایی دینی هستیم.
 
وی تصریح کرد: تعاریف مختلفی در مورد فیلم دینی وجود دارد، بر اساس یک تعریف که من به آن اعتقاد دارم فیلم دینی فیلمی است که به مباحث محوری یک دین خاص می‌پردازد یا به عبارت دیگر فیلمی است که به مباحث محوری یک نظام و سیستم اعتقادی توجه دارد.
 
کلارک با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد تعابیر درست تری برای فیلمهای دینی وجود داشته باشد، گفت: اصطلاحاتی چون فیلمهای رستگاری بخش یا فیلمهای تعالی بخش یا فیلمهای معنویت گرا به جای فیلمهای دینی بهتر است.
 
دیویسون: فیلمهای آخرالزمانی غرب "بازی"‌ هستند

دکتر اسکات دیویسون استاد فلسفه دانشگاه ایالتی مورهد در کنتاکی آمریکا نیز در این مورد تصریح کرد: تعریف فیلم دینی کار سخت و دشواری است و به راحتی نمی‌توان تعریف مشخصی از آن ارائه داد. پیشینه ساخت فیلمهای آخرالزمانی در غرب، طولانی است، برخی از این فیلمها دینی و مذهبی و برخی دیگر تنها سرگرمی هستند و باید توجه داشت اغلب فیلمهای آخرالزمانی نیز براساس تخیلات علمی ساخته می شوند.
 
دیویسون یادآور شد: در برخی موارد این فیلمها مطالب مهمی برای عرضه ندارند، در واقع باید اینگونه فیلمها را بازی دانست؛ نه اینکه حرفی جدی داشته باشند.
 
وی در مورد اهداف فیلمهای آخرالزمانی غرب و اینکه آیا این فیلمها بازگو کننده تمام حقایق هستند نیز تصریح کرد: در واقع در غرب موضوع پایان جهان و آخرالزمان به موضوعی عامه پسند برای فیلمسازان تبدیل شده تا از رهگذر آن فیلمهایی جذاب و مخاطب پسند بسازند. در اغلب موارد این فیلمها هیچ حرفی برای گفتن ندارند و نوعی بازی هستند.

مایستر: "افسانه" مبنای فیلمهای آخرالزمانی غرب/ هالیوود فیلمهای دروغی می‌سازد

پروفسور چاد مایستر استاد فلسفه کالج بتل در ایندیانای آمریکا در مورد تعریف فیلم دینی به مهر گفت: فیلم دینی، فیلمی است که بر موضوعات اساسی و عمده یا مجموعه‌ای از موضوعات مطرح در دین که مورد بحث و گفتگو در درون آن سنت دینی هستند اطلاق می‌شود.
 
وی افزود: برای مثال موضوعاتی چون ماهیت و وجود خدا، حقیقت در سنتهای دینی مختلف و تفاوتهای ادیان در این خصوص، رابطه میان دین و علم، مسئله خلقت و بحث رهایی و رستگاری انسان از جمله این موضوعات و مسائل به شمار می‌روند.
 
وی در مورد اهداف فیلمهای آخرالزمانی غرب و اینکه آیا این فیلمها بازگو کننده تمام حقایق هستند نیز تصریح کرد: برای ساخت فیلمهای آخرالزمانی در غرب دلایل گوناگونی وجود دارد. یکی از این دلایل بحث آخرت شناسی در مسیحیت است؛ یعنی مطالعه الهیاتی پایان جهان در مسیحیت. بر این اساس بسیاری از مسیحیان و کشیشهای مسیحی معتقد هستند که عیسی مسیح(ع) روزی باز خواهد گشت و بر جامعه انسانی بر اساس عدالت حکمرانی خواهد کرد.طبقه بندی: کارتون،  متفرقه، 
برچسب ها: فیلم آخر،  

  • شهر قشنگ
  • گوف
  • ضایعات