تبلیغات
رستاخیز بازی ها - پشت پرده بازی battle fieldقسمت دوم
تاریخ : چهارشنبه 9 فروردین 1391 | 10:03 قبل از ظهر | نویسنده : یگان سابری اباعبدالله
ادامه داستان:
بلک برن خود را برای انجام عملیات آماده می کند و فرمانده توضیح می دهد که در این عملیات حفظ جان مردم عادی این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا "مردم این کشور دشمن ما نیستند و PLR دشمن ماست"
به این جمله با دقت توجه کنید:
مردم این کشور دشمن ما نیستند...

در اینجا منظور از "این کشور"، کشور عراق است. جایی که 10 سال پیش آمریکا با طرح ادعایی دروغین به آن حمله کرد و طی یک عملیات نظامی تمام عیار، هزاران نفر از همین مردمی که امروز در این بازی دم از حمایت از آن ها می زند را به خاک و خون کشید و از بین برد. به نظر می رسد دولت آمریکا با قرار دادن این جمله در بازی، سعی دارد کمی از انتقادات بین المللی که آن ها را قاتل و جنایتکار می خوانند، بکاهد.
نکته دیگری که در این سکانس جلب توجه می کند، نقشه ای است که فرمانده از طریق آن عملیات را برای گروه شرح می دهد. نقشه به شهر بصره (4) اشاره می کند و ارتباطی با شهر سلیمانیه ندارد. اما چرا زمانی که منطقه عملیاتی سلیمانیه اعلام می شود، نقشه شهر بصره نمایش داده می شود؟ حال آن که این دو شهر از نظر جغرافیایی با یکدیگر فاصله فاحشی دارند! سلیمانیه در شمال شرقی عراق و بصره در امتداد اروند رود در نزدیکی خلیج فارس واقع شده است. برای پاسخ به این سوال بهتر است نگاهی به شهر بصره بیندازیم:

4- بصره
بصره دومین شهر بزرگ عراق با جمعیتی بالغ بر ۲۶۰۰۰۰۰ در سال ۲۰۰۳ است. این شهر بندر اصلی کشور عراق محسوب می شود و در امتداد شط العرب (اروند رود) یک مسیر آبی نزدیک به خلیج فارس واقع شده ‌است. بصره در ۵۵ کیلومتری خلیج فارس و در ۵۴۵ کیلومتری بغداد، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر عراق قرار دارد.
این شهر دارای طوایف زیادی همچون، شمار، بنی خالد، تمیم، الجبور، الشوولات، بنی اسد، بنی سعد، السعدون، بنی منصور، الزفیر، سوباع و بسیاری طوایف دیگر است که برخی از آن ها سنی و بقیه شیعه هستند.
پیروان مسلمان این شهر عمدتاً اعضای فرقه شیعه جعفری هستند.
حالا متوجه شدید که چرا نقشه بصره به جای نقشه سلیمانیه در بازی قرار دارد؟ نقشه مکانی که در آن بیشترین جمعیت شیعه جعفری ( همانند شیعیان ایران) قرار دارند. توجه داشته باشید که در بازی شهر سلیمانیه (بخوانید بصره) پایگاه اصلی گروه PLR است. از این رو می توان اینطور نتیجه گیری کرد که PLR گروهی اسلامی و به طور خاص پیرو مکتب شیعه جعفری هستند. همان گروهی که آمریکا از آن ها به عنوان مسلمانان افراطی و تروریست!! یاد می کند.
از دیگر نکات مهم در این بخش از بازی، استفاده از جملات فارسی و وجود پلاک های ایرانی ماشین ها در شهری عرب زبان است.

 شاید در ابتدا این فکر به ذهن شما خطور نماید که سازندگان بازی به علت شباهت در انتخاب فونت های فارسی و عربی دچار اشتباه شده اند و وجود جملات فارسی در سلیمانیه عراق حاصل یک اشتباه فنی مبنی بر عدم شناخت زبان فارسی و عربی است. اما بر خلاف این تصور، باید بدانید که آن ها به خوبی از تفاوت های موجود در زبان فارسی و عربی آگاه هستند و استفاده از فونت های فارسی در کشوری عربی و یا فونت های عربی در کشوری فارسی زبان کاملا عمدی و آگاهانه صورت گرفته است. برای درک بیشتر این موضوع تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ادامه داستان...
عملیات آغاز می شود و تیم بلک برن با نیروهای PLR درگیر می شوند، اما درست زمانی که عملیات در آستانه پیروزی قرار دارد، ناگهان زلزله ای مهیب روی می دهد و اوضاع شهر به کلی به هم می ریزد. در اثر این زلزله، بلک برن در زیر آوار گرفتار می شود و از تیم خود جدا می افتد. در همین زمان است که بلک برن به شکلی کاملا اتفاقی با سلیمان مواجه می شود. سپس کنترل بلک برن به بازیکن سپرده می شود تا با فرار از دست ماموران PLR خود را به سربازان آمریکایی رسانده و نجات پیدا کند.
در این قسمت داستان نیز چندین نکته مهم وجود دارد:
اول، تشابه نام سلیمان با شهر سلیمانیه!
دوم، شنیده شدن صدای یکی از فرماندهان PLR که با لحنی شبیه به ژنرال های نازی صحبت می کند. استفاده از این لحن صدا، این باور را به بازیکن القاء می کند که PLR و نازی ها شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند و انگیزه بیشتری را برای کشتن آن ها در بازیکن ایجاد می کند. 
سوم، زلزله مهیبی که به شکلی نمادین کار شده است. [راجع به این زلزله در ادامه توضیح بیشتری ارایه می شود.]
و چهارم، صدای نامحسوسی که در پس زمینه بازی کار شده و شباهت زیادی به سخنرانی رهبران مذهبی دارد. شنیدن این صدا، آن هم به صورت مداوم و نامحسوس می تواند در بازیکن ها نوعی حس انزجار ایجاد نماید.  

ادامه داستان...
سرانجام بلک برن پس از کشمکش های فراوان، موفق به یافتن اعضای تیم خود می شود و به آن ها می پیوندد. در همین زمان، یکی از اعضای تیم، به نام مانتس درمورد وقوع اتفاقی بزرگ در ایران به او اطلاعاتی می دهد. طبق گفته های مانتس، درست همزمان با وقوع زلزله بزرگ در منطقه مرزی ایران و عراق، فردی نظامی به نام "فرخ البشیر" (Faruk Al-Bashir) (5) با همکاری گروه PLR علیه حکومت ایران کودتا کرده و حکومت را در دست گرفته است. از طرفی اخباری مبنی بر حضور سلیمان در ایران به منظور برقراری ارتباط با البشیر نیز به دست می آید که اوضاع را برای آمریکا بحرانی تر می کند.  


و اما نکات مهم این بخش از داستان:
همانطور که در بالا هم توضیح داده شد، وقوع زلزله در این بازی به صورتی کاملا نمادین کار شده است. درواقع وقوع زلزله ای مهیب در مرز ایران و عراق، اشاره ای ظریف به بروز فاجعه ای مخرب برای آمریکایی ها در کشور ایران دارد.
روی کار آمدن حکومت کودتا، با همکاری گروه شبه نظامی PLR در ایران و قدرت گرفتن این گروه، همان زلزله ای است که در بازی به صورتی نمادین ارتش آمریکا را دچار آشفتگی نموده و موقعیت آن ها را به خطر می اندازد.
نکته دیگر، درمورد نام فرمانده PLR، یعنی فرخ البشیر است که به طور حتم ذهن بازیکن های ایرانی را درگیر خود خواهد کرد. البشیر، یک فامیلی عربی است و در ایران هیچکس با چنین فامیلی وجود ندارد و آمریکایی ها هم به خوبی از این موضوع اطلاع دارند. در بین فرماندهان نظامی ایرانی هم فردی که فامیلی شبیه به البشیر داشته باشد وجود ندارد، پس سوال اینجاست که چرا چنین فامیلی ای را برای فرد کودتاچی در ایران انتخاب نموده اند؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است نگاهی به ادامه مطلب داشته باشید.

فرخ البشیر یا عمر البشیر؟

5- عمر البشیر (Omar al-Bashir)
عمر حسن احمد البشیر رئیس جمهور کنونی سودان و رئیس حزب کنگره سودان است. او در سال ۱۹۸۹ در زمانی که یک سرهنگ ارتش سودان بود رهبری کودتای بدون خونریزی را برعهده گرفت و موفق به برکناری صادق المهدی نخست وزیر منتخب وقت شد و به قدرت رسید. [به شباهت های میان جایگاه و ماجرای به قدرت رسیدن فرخ البشیر و عمر البشیر به دقت توجه کنید]


البشیر بلافاصله فعالیت تمام احزاب سیاسی را ممنوع و مجلس را تعطیل اعلام کرد. او سپس خود را به عنوان رئیس «شورای فرمان انقلابی برای رهایی ملی» منصوب کرد [به شباهت نام این شورا با "گروه آزادی و مقاومت مردمی" یا همان PLR توجه کنید]
این شورا نهادی بود که او تأسیس کرده بود و تمام قدرت قانون‌گذاری و اجرایی در سراسر کشور را در اختیار داشت [درست همانند اقدام فرخ البشیر پس از در دست گیری حکومت در ایران]
البشیر سپس خود را با حسن الترابی رهبر جبهه اسلامی ملی متحد کرد و برنامه‌ای را آغاز نمود که طبق آن شمال سودان را به دولتی شدیدا اسلامی تبدیل می کرد [توجه داشته باشید که در این بازی PLR گروهی اسلامی و تندرو معرفی می شوند]
البشیر در سطح جهانی چهره‌ای جنجالی است. او مدت‌ها به اتهام کمک و پناه دادن به تروریست‌ها و افراطیون اسلامی محکوم شده‌است. اسامه بن لادن به مدت پنج سال در سودان زندگی و کار می‌کرد و تنها در می‌۱۹۹۶ بود که از این کشور اخراج شد.
با توجه به مطالب ذکر شده به وضوح می توان دریافت که چرا آمریکایی ها نام فرمانده گروه PLR را فرخ البشیر انتخاب نموده اند.

ادامه داستان...
ارتش آمریکا که تا آن زمان برای جلوگیری از فعالیت های این گروه تروریستی عملیات گسترده ای را در مرز مشترک ایران و عراق تدارک دیده بود، حالا با حکومتی در همسایگی عراق مواجه می گردد که به کمک همین گروه روی کار آمده و اهداف تروریستی این گروه را دنبال می کند. از این رو دولت آمریکا تصمیم می گیرد برای جلوگیری از افزایش قدرت این گروه در منطقه و دستگیری سلیمان (که حالا به ایران رفته)، علیه کشور ایران جنگی تمام عیار به راه بیندازد!
سرانجام ارتش آمریکا با 50000 نیرو، از سه طریق زمین، دریا و آسمان به ایران (تهران) حمله کرده و با نیروهای PLR وارد نبردی تمام عیار می شود.
حمله ای که در پس آن اهداف زیادی نهفته است. به عنوان نمونه بارز این اهداف، می توان به تابلویی که در مسیر اتوبان تهران نصب شده اشاره کرد. روی این تابلو نوشته شده:
" دگرگونی از اینجا شروع می شود"


این جمله به معنای آن است که آمریکا برنامه تغییرات خود در منطقه را باید از ایران آغاز نماید و این مهم تنها با حمله و تصرف ایران اتفاق می افتد.
در ادامه داستان، آمریکایی ها با حمله به فرودگاه مهرآباد و نابودی یگان های هوایی ایران، راه خود را برای رسیدن به تهران هموار می کنند و سرانجام بلک برن و گروهش وارد تهران می شوند!
نکته قابل تامل درمورد این بخش از داستان بازی، نادیده گرفتن ارتش ایران توسط سازندگان بازی است! در این بازی هیچ اثری از نیروی نظامی ایران (ارتش و سپاه) دیده نمی شود و ارتش آمریکا تنها با نیروهای PLR که مجهز به انواع خودروهای نظامی، تانک، هلیکوپتر و جت های جنگی هستند وارد جنگ می شوند!
حال سوال این است که چرا گروه شبه نظامی PLR این چنین مجهز به ادوات نظامی است؟ چرا ارتشی در ایران وجود ندارد و چرا همه چیز به PLR ختم می شود؟


آیا مفهوم این موضوع این نیست که ارتش ایران همان PLR است و هر دو از ماهیتی یکسان برخوردارند؟
اما فرای اینگونه مفاهیم، در پس ماهیت وجودی PLR واقعیتی نهفته، که برای درک بهتر آن لازم است تا کمی بیشتر درمورد PLR اطلاع کسب کنیم.


ادامه داردطبقه بندی: بازی، 
برچسب ها: بازی،  

  • شهر قشنگ
  • گوف
  • ضایعات